Rekolekcje w afrykańskim rytmie

– To naprawdę udane przedsięwzięcie – tak o rekolekcjach szkolnych przeprowadzonych w dniach 7-9 marca 2018r. wypowiada się proboszcz Marian Chełmecki. – Po raz pierwszy od kilku lat miały one bardziej niż dotychczas urozmaiconą formę, która mam nadzieję spodobała się dzieciom i młodzieży. Cieszy mnie również, że udało się włączyć uczniów z Brzany do wszystkich działań, również tych na terenie szkoły w Bobowej. Na pewno nie udałoby się przeprowadzić takich rekolekcji, gdyby nie ogromne zaangażowanie wielu osób.

Tegoroczne rekolekcje to jeden z punktów przygotowań do 20. rocznicy śmierci ks. Jana Czuby. Miały one zapoznać najmłodszych parafian z jego postacią, toteż w ich organizację włączyła się Grupa ks. J. Czuby, przygotowując materiały warsztatowe i konkurs wiedzy o misjonarzu.

Rekolekcyjne spotkania odbywały się przez trzy dni w kościele parafialnym, sali „Koronka” oraz w szkole. Począwszy od pierwszego dnia uczniowie słuchali konferencji księdza Piotra Boracy z Wydziału Misyjnego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie, byłego misjonarza w Afryce, który z powodu wypadku musiał zrezygnować z pracy na odległym kontynencie, ale nie stracił swego misyjnego entuzjazmu i dzielił się nim z uczestnikami rekolekcji przez trzy dni. W tym dniu obejrzeli też prezentację i film „Zostaję na miejscu do końca” a także spotkali się z przedstawicielkami Szkoły Animacji Misyjnej i usłyszeli ich poruszające świadectwa wiary i nawrócenia.

W drugim dniu w kościele uczniowie wzięli udział w pięknej „Afrykańskiej drodze krzyżowej”, a w „Koronce” obejrzeli spektakl przygotowany przez siostrę Rozarię, której pomagali nauczyciele i rodzice, poświęcony ks. Janowi Czubie. W tym dniu z odbiorców stali się też aktywnymi uczestnikami i wzięli udział w warsztatach przygotowanych przez panie Lucynę Hartig i Małgorzatę Molendowicz. Podczas tych zajęć mieli do wyboru kilka form aktywności: grę planszową, krzyżówkę, układanie puzzli, kolorowanki a także wykonywanie indywidualnych prac plastycznych i grupowych plakatów, które wzięły udział w konkursie.

W trzecim dniu uczestnicy mieli możliwość uczestniczenia w nabożeństwie pokutnym i przystąpienia do spowiedzi, a następnie wzięli udział we Mszy. św na zakończenie rekolekcji . W „Koronce” natomiast reprezentanci klas wzięli udział w „Konkursie wiedzy o życiu ks. Jana Czuby”, który poprowadziła pani Barbara Kowalska emerytowana nauczycielka i osoba, która przez lata dbała, by bobowianie nie zapomnieli o tragicznie zmarłym misjonarzu. W grupie młodszej (kl. IV-VI) zwycięstwo odniosła kasa VI z Brzany, a w grupie starszej (kl. VII i II–III Gim.) zwycięzcami okazała się klasa III b Gimnazjum z Bobowej. W tym dniu nastąpiło też rozstrzygnięcie i wręczenie nagród książkowych uczestnikom konkursów plastycznych.

Uczniowie klas I-III mieli nieco inny program i więcej czasu spędzili na zajęciach ze swoimi wychowawczyniami i nauczycielami w szkole. Wykonywali tam prace plastyczne, stroje inspirowane Afryką, uczyli się wierszy, tańców i piosenek misyjnych.

– Myślę, że możemy mówić o sukcesie. – cieszy się proboszcz – O ile wcześniej dzieci prawie nic nie potrafiły powiedzieć o ks. Janie, tak teraz nie ma w parafii dziecka, które by nie wiedziało, kim był. To również sukces organizacyjny, bo wszystko przebiegało sprawnie, dzięki dyscyplinie uczniów i opiece nauczycieli. Sami uczniowie chyba też nie mogli narzekać na nudę, bo o tej nie było mowy. A duchowe owoce rekolekcji ?….. na te musimy zaczekać. Wierzę, że pomogły dzieciom i młodzieży trochę się zastanowić nad swoim życiem, stosunkiem do Boga i innych ludzi.

 

artykuł zaczerpnięty ze strony: http://naszabobowa.pl/rekolekcje-w-afrykanskim-rytmie/