Odpust parafialny św. Zofii – poświęcenie dzwonów

Uroczystość ku czci patronki naszego miasta Świętej Zofii odbyła się w środę 15 maja 2019 r., która w tym dniu pomimo niesprzyjającej pogody zgromadziła licznie mieszkańców gminy Bobowa i zaproszonych gości. Tegoroczne wydarzenie stało się tym bardziej wyjątkowe, iż zbiegło się z przypadającą właśnie w roku 2019 jubileuszową 10. rocznicą przywrócenia patronatu św. Zofii nad miastem Bobowa. Najważniejszym punktem było poświęcenie nowych dzwonów, które zostały zakupione dzięki ofiarności parafian, zamontowanych na dzwonnicy przy kościele św. Zofii w Bobowej. Dzwony otrzymały imiona trzech córek św. Zofii – Wiara, Nadzieja i Miłość. Poświęcenia dzwonów dokonał Jego Ekscelencja Biskup Kielecki Jan Piotrowski, którego od Gromnika do Bobowej eskortowali bobowscy motocykliści.

W przeddzień uroczystości, 14 maja 2019 r. w sali widowiskowej „Koronka” w Bobowej odbyło się przedstawienie przygotowane przez siostrę Justynę Dombek oraz jej podopiecznych z teatru „Pod Aniołem”. Spektakl pt. „Święta Zofia” przypomniał wszystkim gościom oraz mieszkańcom historię Świętej Zofii i jej trzech córek oraz jej zasługi dla naszego miasta. To piękne przedstawienie wprowadziło nas w zbliżające się obchody ku czci patronki naszego miasta – Świętej Zofii.

Otwarcia uroczystości Imienin Św. Zofii Patronki Miasta Bobowa o godz. 10.00 dokonał Burmistrz Bobowej Pan Wacław Ligęza, Proboszcz parafii pw. Wszystkich Świętych w Bobowej ks. dr Marian Chełmecki oraz Dyrektor Centrum Kultury i Promocji Gminy Bobowa Pani Beata Król. Następnie swoje aktorskie, taneczne i muzyczne talenty zaprezentowali uczniowie: Szkoły Podstawowej w Bobowej, Szkoły Podstawowej w Brzanie, Liceum Ogólnokształcącego w Bobowej, uczniowie Szkoły Muzycznej I stopnia w Bobowej, uczestnicy Bobowskiej Szkoły Tradycji „Szabasówka”.

Główne obchody rozpoczęły się procesją z kościoła parafialnego pw. Wszystkich Świętych w Bobowej do kościoła św. Zofii. W procesji wzięli udział: Ks. Biskup, Burmistrz Bobowej w asyście Sekretarz Gminy i Przewodniczącej Rady Miejskiej, księża i siostry zakonne, Liturgiczna Służba Ołtarza, dzieci komunijne, Dziewczęca Służba Maryjna, poczty sztandarowe, Orkiestra Dęta przy OSP w Bobowej, młodzież szkolna w strojach z epoki średniowiecznej, Bractwo Rycerskie z Bobowej, Bractwo Kurkowe z Gorlic, grupa motocyklistów bobowskich oraz mieszkańcy gminy i zaproszeni goście.

Procesja zakończyła się na placu kościoła św. Zofii, gdzie Jego Ekscelencja ks. Biskup dokonał uroczystego poświęcenia nowych dzwonów. Następnie Jego Ekscelencja ks. Biskup Kielecki Jan Piotrowski, Burmistrz Bobowej Wacław Ligęza oraz Proboszcz parafii ks. dr. Marian Chełmecki jako pierwsi uruchomili serca trzech nowych dzwonów – Wiary, Nadziei i Miłości. Następnie rozpoczęła się uroczysta Msza św. pod przewodnictwem ks. Biskupa, transmitowana przez radio RDN, a także wyświetlana na telebimie przy kościele. Biskup podczas homilii podkreślił między innymi jak ważną świętą jest patronka miasta, nauczycielka niepowtarzalnej mądrości, autorytet dla wszystkich do naśladowania – Święta Zofia. Podczas mszy świętej na ręce Biskupa złożono dary ołtarza: kwiaty, przetwory, chleb, winogrono, wino, obraz wykonany techniką koronki klockowej oraz gong mszalny.

Po uroczystym nabożeństwie nastąpił dalszy ciąg programu artystycznego , którego konferansjerami przez cały dzień byli: ks. Jarosław Kokoszka i p. Patrycja Kruczek. Na scenie Proboszcz parafii ks. dr Marian Chełmecki i Burmistrz Bobowej Pan Wacław Ligęza złożyli życzenia oraz wręczyli Jego Ekscelencji obraz przedstawiający nowo poświęconą dzwonnicę. Podczas wydarzenia na wszystkie Zofie czekała niespodzianka z okazji ich imienin. Imienniczki patronki miasta otrzymały kwiaty wraz z życzeniami z rąk Księdza Biskupa, Księdza Proboszcza oraz Burmistrza Bobowej.
Podczas wydarzenia przybyli goście mogli próbować przygotowanego jadła, które serwowała „Spiżarnia Babci Zosi”, Gminna Jednostka Usług Komunalnych oraz uczniowie ZSO w Bobowej. Uczestnicy wydarzenia mogli skorzystać z usług pracowni fryzjerskiej przygotowanej przez uczniów i nauczycieli ZSZ w Bobowej, wziąć udział w quizie wiedzy o św. Zofii czy zabawie „Koło Fortuny”, a także nauczyć się samodzielnie pleść wianki wraz z pracownicami lokalnej kwiaciarni. Na ul. św. Zofii jednostka OSP z Bobowej zaparkowała wóz strażacki, który był atrakcją nie tylko dla najmłodszych. Gwiazdą wieczoru była Krystyna Giżowska autorka takich przebojów jak „Złote obrączki” czy „Przeżyłam z Tobą tyle lat”. Wszyscy z niecierpliwością czekali na występ artystki, który został nagrodzony gromkimi brawami publiczności.
Imieniny św. Zofii zakończyła wspólna zabawa taneczna przy muzyce Zespołu „Gruszki”. Pomimo niesprzyjającej pogody zabawa pod gołym niebem trwała do późnych godzin nocnych.