Witraż św. Jacka

We wtorek 17 czerwca pojawił się w naszym kościele w oknie pod chórem nowy witraż przedstawiający św. Jacka. Został on ufundowany przez Henrykę i Jacka Szczerbów.

Św. Jacek żył na przełomie XII i XIII w. więc dobrze komponuje się z pozostałymi świętymi przedstawionymi na witrażach. Według legendy, w 1241 roku, gdy napadli na Kijów Tatarzy, w mieście zapanowała panika. Jacek odprawiał w tym czasie Mszę św. Jeden z braci wpadł w pewnej chwili do świątyni i krzyknął, aby uciekali. Jacek zabrał Najświętszy Sakramenti z innymi braćmi gotował się do ucieczki. Gdy wychodził ze świątyni, usłyszał głos Maryi, proszący, aby nie zostawiał Jej samej. Jacek wrócił do świątyni i wziął figurę Najświętszej Maryi Panny, która nagle stała się niewiarygodnie lekka.
Te dwa atrybuty, które towarzyszą zazwyczaj przedstawieniom tego świętego świetnie wpisują się w nasz kościół, tym bardziej z uwagi na rozpoczynającą się Oktawę Bożego Ciała.