Chorał gregoriański w naszej Parafii

Jak odkrywać piękno Boga w liturgii? Czy 36 nut wyśpiewanych na jednej sylabie to dużo, czy mało, żeby wyrazić radość uwielbienia Pana? Skąd się wziął chorał gregoriański i co takiego w sobie niesie, że tak bardzo porusza duszę śpiewających? Te, i wiele innych pytań stawialiśmy sobie przez ostatnie trzy dni podczas warsztatów chorału gregoriańskiego, które odbyły się w naszej Parafii. Przez meandry liturgii i śpiewu przeprowadzali nas: nasz Ksiądz Proboszcz Marian Chełmecki, który opowiadał o pięknie Boga objawiającym się w celebracji liturgicznej, a także Ksiądz dr Piotr Paćkowski, rektor WSD w Siedlcach, znawca chorału gregoriańskiego i wieloletni wykładowca KUL. W warsztatach uczestniczyli nasi chórzyści, młodzież ze Scholi Świętego Józefa, a także goście z Warszawy i Nowego Sącza. Program był bardzo bogaty i zróżnicowany. Oprócz wykładów i ćwiczeń śpiewu uczestnicy mieli okazję poznać historię Bobowej, o której niezwykle barwnie opowiadała pani Barbara Kowalska. Nasza chóralna koleżanka, Jadzia Śliwa, odsłoniła tajniki koronki klockowej. Był także czas na integrację i świętowanie, oczywiście ze śpiewem. Zwieńczeniem warsztatów była Msza Święta w Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego, podczas której schola warsztatowa wykonała śpiewy przeznaczone na ten właśnie dzień.

Był to czas nie tylko poznawania chorału gregoriańskiego, ale przede wszystkim doświadczenia tego, czym jest liturgia, pięknej integracji i wspólnego uwielbienia Boga.