Świętowanie misterium Chrystusa oraz dni i okresy pokuty

        Święta chrześcijańskie są duchowym odnowieniem historii Jezusa Chrystusa w Jego wyznawcach.Przypominają one wiernym wydarzenia historii zbawienia i przez to mają się oni stawać bardziej podobnymi do Chrystusa, mają bardziej podobać się Bogu, mają być lepszymi i świętszymi.
         Wyznawcy Chrystusa od początku gromadzą się w niedzielę na cotygodniowe świętowanie zmartwychwstania Pańskiego. Jest to ich najstarszy dzień świąteczny. Jedną z niedziel obchodzą jako Wielkanoc, czyli doroczne świętowanie Paschy Chrystusa. Poza dniami upamiętniającymi zmartwychwstanie  Pańskie wierni obchodzą takie uroczystości, jak: Boże Narodzenie, Objawienie Pańskie, Wniebowstąpienie Pańskie (przeniesione na 7. Niedzielę Wielkanocy), Boże Ciało, a także święta ku czci Matki Bożej i ku czci Świętych.
   W sprawie  obchodów roku liturgicznego i w sprawie świąt nakazanych Kościół nauczający wydał szereg zarządzeń. Skrótowo są one zebrane w pięciu przykazaniach kościelnych. Aktualna ich wersja zatwierdzona dla Polski przez Kongregację Nauki Wiary ma następujące brzmienie:
1.  W niedzielę i święta nakazane uczestniczyć we Mszy Świętej i powstrzymać się od prac niekoniecznych.
2.  Przynajmniej raz w roku przystąpić do sakramentu pokuty.
3.  Przynajmniej raz w roku, w okresie wielkanocnym, przyjąć Komunię Świętą.
4.  Zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość się od pokarmów mięsnych, a czasie Wielkiego Postu powstrzymywać się od udziału w zabawach.
5.  Troszczyć się o potrzeby wspólnoty Kościoła.


Świętami nakazanymi w Polsce poza niedzielami są uroczystości:

– Narodzenie Pańskie (25 grudnia)
– Świętej Bożej Rodzicielki (1 stycznia)
– Objawienie Pańskie (6 stycznia)
– Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej – popularnie zwane: Boże Ciało – (czwartek po niedzieli Trójcy Przenajświętszej)
– Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny – (15 sierpnia)
– Wszystkich Świętych – (1 listopada)
        
        Chociaż takie uroczystości i święta, jak: Niepokalane Poczęcie, Świętego Józefa, Świętych Apostołów Piotra i Pawła, Matki Bożej Gromnicznej, Poniedziałek Wielkanocny, święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła (poniedziałek po Zesłaniu Ducha Świętego), Świętego Szczepana, nie są świętami nakazanymi, to jednak zachęcamy wiernych, by zgodnie z wieloletnią tradycją brali wtedy udział w liturgii… (z Listu Episkopatu Polski, 21.X.2003).
         W Polsce tradycyjnie są obchodzone takie dni jak: Środa Popielcowa i Triduum Paschalne oraz takie uroczystości i święta – poza przypadającymi w niedziele – jak:  Zwiastowanie Pańskie (25 marca), NMP Królowej Polski (3 maja), Najświętszego Serca Pana Jezusa, Przemienienie Pańskie (6 sierpnia), Podwyższenie Krzyża Świętego (14 września)
      
        Wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów (…) należy zachowywać we wszystki piątki całego roku, chyba, że w danym dniu przypada jakaś uroczystość. Natomiast wstrzemięźliwość i post obowiązują w Środę Popielcową praz w Wielki Piątek. Zachęcamy też do zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w wigilię Bożego Narodzenia.
        Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych obowiązuje wszystkich, którzy ukończyli 14 rok życia. Post, czyli jeden posiłek do syta w ciągu dnia, obowiązuje wszystkich między 18 a 60 rokiem życia.      
Powstrzymywanie się od zabaw obowiązuje w czasie Wielkiego Postu.