2013.05.05 – Rozpoczęcie sezonu rowerowego

5 maja 2013 r. rozpoczęliśmy oficjalnie sezon rowerowy. O godz. 15.00 ks. Proboszcz przewodniczył modlitwie abyśmy zawsze z rozwagą korzystali z dróg, a następnie wspólnie przejechaliśmy do Stróżnej. Trasa liczyła 12 km.

Ciekawostką wyjazdu był fakt, że pan Kazimierz Kowalski jechał na rowerze, który należał do ks. Jana Czuby.

Skąd się wziął ten rower? Otóż, gdy ks. Jan opuszczał parafię z myślą wyjazdu na misje, miał świadomość, że rower nie będzie mu potrzeby. Trafił on wówczas do Romana Magiery (który po latach wyjechał zagranicę). W 2012 r. dzięki uprzejmości Jego brata Wiesława Magiery oraz ich rodziców Ludwika i Stanisławy rower został przekazany na rzecz Parafii. Wymagał on konserwacji po wielu latach leżenia w zapomnieniu, co też uczynił Józef Gucwa znany wśród nas z zamiłowania do zabytkowych pojazdów. Odremontował On rower pozostawiając niemalże w 100 % oryginalne części. Jesteśmy wdzięczni, ww. Osobom za swój wkład w ocalenie tak ciekawego przedmiotu po ks. Janie Czubie.
W trakcie naszego wyjazdu okazało się, że w rowerze trzeba by wymienić wiele części aby był w pełni sprawny i aby można na nim było swobodnie poruszać się. Byłby to zabieg niszczący tą pamiątkę, dlatego był to pierwszy i zarazem ostatni taki wyjazd na rowerze ks. Jana. Dziękujemy Panu Kazimierzowi za to, że mimo niepewności co do wytrzymałości sprzętu jednak odważył się na przewodzenie naszej wyprawie.
Rower obecnie znajduje się w naszej parafialnej bibliotece im. ks. Jana Czuby, do której zapraszamy.